Jak długo trwa gojenie się oparzeń słonecznych?

Jak długo trwa gojenie się oparzeń słonecznych?

Zapomniałaś nałożyć kremu z filtrem i zasnęłaś? 

Zła wiadomość jest taka, że z pewnością czeka Cię trochę bólu i czerwonej skóry. Dobra wiadomość jest taka, że ten ból nie będzie trwał wiecznie.

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym (UV) emitowanym przez słońce.

Objawy oparzenia słonecznego pojawiają się w ciągu kilku godzin po ekspozycji na słońce. Jednak pełne efekty uszkodzenia skóry mogą pojawić się dopiero po 24 godzinach. Długotrwałe uszkodzenia, takie jak zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, mogą pojawić się dopiero po kilku latach.

Dowiedz się, czego możesz się spodziewać, gdy Twój organizm będzie pracował nad usunięciem i naprawą uszkodzonej skóry.

Czy poważniejsze oparzenia trwają dłużej?

To, jak długo trwa oparzenie słoneczne, zależy od jego stopnia.

Łagodne oparzenia słoneczne

Łagodne oparzenia słoneczne zazwyczaj objawiają się zaczerwienieniem i lekkim bólem, który może trwać od trzech do pięciu dni. W ciągu ostatnich kilku dni skóra może się nieco łuszczyć, ponieważ się regeneruje.

Umiarkowane oparzenia słoneczne

Umiarkowane oparzenia słoneczne są zazwyczaj bardziej bolesne. Skóra będzie zaczerwieniona, opuchnięta i gorąca w dotyku. Umiarkowane oparzenia słoneczne potrzebują zazwyczaj około tygodnia, aby całkowicie się zagoić. Skóra może się łuszczyć jeszcze przez kilka dni.

Poważne oparzenia słoneczne

Poważne oparzenia słoneczne wymagają niekiedy wizyty u lekarza, a nawet w szpitalu. Pojawiają się bolesne pęcherze i bardzo czerwona skóra. Powrót do pełnej sprawności może trwać nawet dwa tygodnie.

Nawet jeśli nie musisz iść do szpitala, prawdopodobnie będziesz musiał zostać w domu i odpocząć, aby dojść do siebie po ciężkim oparzeniu.

Czynniki, które wpływają na czas trwania oparzenia słonecznego

Na długość trwania objawów oparzenia słonecznego może mieć wpływ wiele czynników. Nie wszyscy reagują w ten sam sposób na ekspozycję na słońce.

Następujące czynniki sprawiają, że ludzie są bardziej podatni na poważne oparzenia słoneczne, a gojenie u nich trwa dłużej:

 • jasna skóra
 • piegi, rude lub jasne włosy
 • ekspozycja na słońce między godziną 10 a 15 (kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne)
 • przebywanie na dużej wysokości
 • niektóre leki zwiększające podatność na oparzenia (leki fotouczulające).

Jak długo utrzymuje się zaczerwienienie po oparzeniu słonecznym?

Zaczerwienienie zazwyczaj pojawia się po około dwóch do sześciu godzin po ekspozycji na słońce. Zaczerwienienie osiąga szczyt po około 24 godzinach, a następnie ustępuje w ciągu następnego dnia lub dwóch.

W przypadku poważniejszych oparzeń, ustępowanie zaczerwienienia może potrwać nieco dłużej.

Jak długo trwa ból po oparzeniu słonecznym?

Ból po oparzeniu słonecznym zazwyczaj zaczyna się w ciągu 6 godzin i osiąga szczyt około 24 godzin. Ból ustępuje zazwyczaj po 48 godzinach.

Możesz zmniejszyć ból stosując dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub aspiryna.

Stosowanie chłodnych okładów na skórę może również dać pewną ulgę.

Jak długo trwa opuchlizna po oparzeniu słonecznym?

Opuchlizna może utrzymywać się do dwóch dni lub dłużej w przypadku poważnych oparzeń. Możesz zażyć leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub użyć kremu kortykosteroidowego, aby zmniejszyć obrzęk.

Jak długo utrzymują się pęcherze po oparzeniach słonecznych?

Pęcherze powstałe w wyniku umiarkowanego lub ciężkiego oparzenia zaczynają pojawiać się od 6 do 24 godzin po ekspozycji na promieniowanie UV, ale czasami może minąć kilka dni zanim pojawią się na skórze. Ponieważ pęcherze są zwykle oznaką umiarkowanego lub ciężkiego oparzenia, mogą utrzymywać się nawet przez tydzień.

Jeśli pojawią się pęcherze, nie należy ich rozdrapywać. Twój organizm wytworzył te pęcherze, aby chronić skórę i umożliwić jej gojenie, więc ich pęknięcie spowolni proces gojenia. Zwiększa to również ryzyko infekcji.

Jeśli pęcherze pękają same z siebie, oczyść miejsce łagodnym mydłem i wodą, a następnie przykryj je mokrym opatrunkiem. Aby przyspieszyć gojenie, nie wystawiaj pęcherzy na działanie promieni słonecznych.

Jak długo trwa łuszczenie się skóry po oparzeniu słonecznym?

Po oparzeniu skóra zwykle zaczyna się łuszczyć po około trzech dniach. Kiedy złuszczanie się rozpocznie, może trwać przez kolejne kilka dni.

Łuszczenie ustąpi po całkowitym zagojeniu się skóry. W przypadku łagodnego lub umiarkowanego oparzenia powinno to nastąpić w ciągu siedmiu dni, ale niewielkie złuszczanie może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

 • Pij dużo wody, aby przyspieszyć gojenie się skóry.
 • Bądź delikatny podczas usuwania martwych komórek naskórka z łuszczącej się skóry. Nie ciągnij ani zrywaj jej – zejdzie sama. Twoja nowa skóra jest delikatna i bardziej podatna na podrażnienia.
 • Spróbuj wziąć ciepłą kąpiel, aby pomóc rozluźnić martwe komórki. Pomocne jest również nawilżanie skóry, pod warunkiem, że krem nawilżający nie powoduje szczypania.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Jeśli wraz z oparzeniem słonecznym pojawi się gorączka, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Musisz uważać na takie oznaki jak:

 • uczucie omdlenia
 • szybkie tętno
 • ogromne pragnienie
 • brak oddawania moczu
 • mdłości lub wymioty
 • dreszcze
 • pęcherze, które pokrywają dużą część ciała
 • dezorientacja
 • oznaki infekcji w pęcherzach, takie jak ropa i obrzęk

Chroń swoją skórę

Należy pamiętać, że o ile objawy oparzenia słonecznego są tymczasowe, o tyle uszkodzenia skóry i DNA są trwałe. Długotrwałe skutki obejmują przedwczesne starzenie się, zmarszczki, plamy posłoneczne, a nawet raka skóry. 

Chroń swoją skórę za pomocą kremów z filtrem, kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych i odzieży chroniącej przed słońcem zawsze, gdy wychodzisz na ostre słońce.