6 korzyści picia wody z cytryną

6 korzyści picia wody z cytryną

Woda cytrynowa jest obecnie bardzo popularna.

Wiele restauracji serwuje ją rutynowo, a niektórzy ludzie zaczynają dzień od wody z cytryną zamiast kawy lub herbaty.

Wiele dowodów na korzyści zdrowotne wody z cytryną jest niepotwierdzonych. Przeprowadzono niewiele badań naukowych dotyczących konkretnie wody z cytryną, ale istnieją badania dotyczące korzyści płynących z picia cytryny i wody osobno.

Oto 6 korzyści dla Twojego ciała wynikających z picia wody z cytryną.

Wspomaga nawodnienie

Woda jest najlepszym napojem do nawodnienia, ale niektórzy ludzie nie lubią jej smaku samej w sobie. Dodanie cytryny wzmacnia smak wody, co może pomóc Ci pić więcej.

To dobre źródło witaminy C

Owoce cytrusowe, takie jak cytryny, są bogate w witaminę C, podstawowy przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Prawdopodobnie słyszałeś, że witamina C może pomóc zapobiec lub ograniczyć czas trwania przeziębienia.

Witamina C może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i udaru mózgu oraz obniżyć ciśnienie krwi.

Chociaż cytryny nie znajdują się na szczycie listy owoców cytrusowych o wysokiej zawartości witaminy C, nadal są jej dobrym źródłem. Sok z jednej cytryny dostarcza około 18,6 miligramów witaminy C. Zalecana dzienna dawka dla dorosłych wynosi od 65 do 90 miligramów.

Wspomaga utratę wagi

Badania wykazały, że przeciwutleniacze polifenolowe znajdujące się w cytrynach znacznie zmniejsza przyrost masy ciała u myszy, które są przekarmiane w celu wywołania otyłości.

W tych badaniach na myszach, związki przeciwutleniające również zrównoważyły negatywny wpływ na poziom glukozy we krwi i poprawiły odporność na insulinę, dwa główne czynniki w rozwoju cukrzycy typu 2.Poprawia jakość Twojej skóry

Witamina C w cytrynach może pomóc zmniejszyć zmarszczki, suchość skóry z powodu starzenia się i uszkodzenia spowodowane przez słońce. Jeśli Twoja skóra traci wilgoć, staje się sucha i podatna na zmarszczki. Badanie laboratoryjne z 2016 roku wykazało, że napój na bazie cytrusów pomógł zapobiec rozwojowi zmarszczek u bezwłosych myszy.

Wspomaga trawienie

Niektórzy ludzie piją wodę z cytryną jako codzienny poranny środek przeczyszczający, aby zapobiegać zaparciom. Picie ciepłej lub gorącej wody z cytryną po przebudzeniu może pomóc w rozruszaniu układu trawiennego.

Medycyna ajurwedyjska mówi, że kwaśny smak cytryny pomaga stymulować „agni”. W medycynie ajurwedyjskiej, silne agni uruchamia układ trawienny, pozwalając na łatwiejsze trawienie pokarmów i pomagając zapobiegać gromadzeniu się toksyn.

Odświeża oddech

Czy kiedykolwiek pocierałeś dłonie cytryną, aby pozbyć się zapachu czosnku lub innego silnego zapachu? To samo ludowe rozwiązanie może mieć zastosowanie w przypadku nieświeżego oddechu spowodowanego spożywaniem pokarmów o silnym zapachu, takich jak czosnek, cebula czy ryby.

Możesz uniknąć nieświeżego oddechu, pijąc szklankę wody z cytryną po posiłkach i z samego rana. Uważa się, że cytryna pobudza wydzielanie śliny, a woda pomaga także zapobiegać suchości w ustach, która może prowadzić do nieświeżego oddechu spowodowanego przez bakterie.

Pomaga zapobiegać kamieniom nerkowym

Kwas cytrynowy w cytrynach może pomóc w zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych. Cytrynian, składnik kwasu cytrynowego, paradoksalnie sprawia, że mocz jest mniej kwaśny i może nawet rozbić małe kamienie. Pijąc wodę z cytryną nie tylko dostarczysz cytrynian, ale także wodę, której potrzebujesz, aby wypłukać kamienie.

Jak przyrządzić wodę cytrynową?

Aby czerpać korzyści zdrowotne z wody cytrynowej, musisz pić ją konsekwentnie i potrzebujesz czegoś więcej niż tylko jednego plasterka cytryny w swoim kubku.

Aby przygotować wodę cytrynową, wyciśnij pół cytryny na szklankę ciepłej lub zimnej wody. Aby napój był jak najzdrowszy, używaj filtrowanej wody i ekologicznych cytryn.

Dodaj do wody cytrynowej więcej smaku lub wzmocnij jej walory zdrowotne, dodając:

  • kilka gałązek mięty
  • łyżeczkę syropu klonowego lub surowego miodu
  • plasterek świeżego imbiru
  • odrobinę cynamonu
  • szczyptę kurkumy


Możesz również dodać plasterki innych świeżych owoców cytrusowych, takich jak limonki i pomarańcze. Zawsze dobrze umyj produkty przed pokrojeniem i użyciem.

Posiadanie cytrynowych kostek lodu pod ręką to świetny sposób na szybkie dodanie cytryny do wody. Po prostu wyciśnij świeży sok z cytryny do foremek na kostki lodu i zamroź. Wrzuć kilka kostek do szklanki zimnej lub gorącej wody, w zależności od potrzeb.

Skutki uboczne picia wody z cytryną

Woda z cytryną jest generalnie bezpieczna do picia, ale istnieje kilka potencjalnych skutków ubocznych, o których należy pamiętać.

Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który może powodować erozję szkliwa zębów. Aby ograniczyć to ryzyko, pij wodę z cytryną przez słomkę, a następnie przepłucz usta zwykłą wodą.

Jeśli chodzi o zgagę, woda cytrynowa może mieć różne działanie. Kwas cytrynowy może powodować zgagę u niektórych osób. Inni odczuwają ulgę od zgagi, ponieważ sok z cytryny staje się zasadowy, zmniejszając kwasowość w trawieniu. Tylko sprawdzenie osobiście pokaże wpływ na Ciebie.

Niektórzy ludzie zgłaszają częstsze wycieczki do łazienki, gdy piją wodę z cytryną. Chociaż często uważa się, że witamina C jest diuretykiem, czyli czymś, co zwiększa ilość produkowanego moczu, badania jednak nie wykazują, że witamina C z naturalnych źródeł, takich jak cytryny, ma działanie moczopędne.

Jeśli podczas picia wody z cytryną odczuwasz potrzebę dodatkowych przerw na toaletę, jest to najprawdopodobniej spowodowane zwiększonym spożyciem wody.