Jak długo powinno trwać opalanie?

Jak długo powinno trwać opalanie?

Jeśli zdecydujesz się spędzać czas opalając się na słońcu, możesz zmniejszyć ryzyko oparzeń, ucząc się szybkiego opalania. Zobacz jak długo trwa opalanie i jak zmniejszyć ryzyka z nim związane.

Jak długo trwa opalanie?

Jeśli nie używasz kremu z filtrem SPF (sun protection factor), możesz poparzyć się lub opalić w ciągu zaledwie 10 minut. Większość ludzi opala się w ciągu kilku godzin.

Czasami jednak opalenizna nie jest widoczna od razu. W odpowiedzi na ekspozycję na słońce, skóra produkuje melaninę, co może potrwać. 

To, ile czasu zajmie Ci opalanie się na zewnątrz, zależy od rodzaju Twojej skóry i klimatu, w którym się opalasz. Na przykład, rozważmy dwie osoby siedzące na plaży: jedną o jasnej skórze i jedną o ciemniejszej. Osoba o jasnej skórze może ulec poparzeniu, podczas gdy osoba o ciemniejszej lekko się opali.

Czynniki wpływające na opalanie

Istnieje wiele czynników, które wpływają na długość czasu potrzebnego do opalenia się. Niektóre z nich są związane z daną osobą, a inne z klimatem, w którym się opalamy. Oto sześć czynników, które mają wpływ na opalanie:

  • Promienie słoneczne są silniejsze na większych wysokościach, co może sprawić, że opalanie nastąpi szybciej.
  • Osoby o ciemniejszej karnacji opalają się szybciej, ponieważ mają więcej melaniny w skórze. Może to sprawić, że będą się bardziej opalać, ponieważ słońce pobudza komórki zwane melanocytami do produkcji melaniny, która sprawia, że skóra staje się ciemniejsza.
  • Wilgotne klimaty mają więcej wilgoci w powietrzu, co zapobiega blaknięciu opalenizny i przyspiesza proces opalania.
  • Kąt padania promieni słonecznych i pora dnia również mają znaczenie. Im bliżej równika, tym większe prawdopodobieństwo opalenizny lub poparzeń.

Im więcej bezpośredniego przebywania na słońcu bez przerwy w cieniu, tym większe prawdopodobieństwo poparzenia lub opalenia.

Współczynnik SPF filtra przeciwsłonecznego może mieć wpływ na stopień opalenizny, a im wyższy SPF, tym więcej czasu powinno upłynąć do momentu, gdy zaczniesz się opalać. Na przykład, filtr SPF 30 chroni skórę 30 razy bardziej niż gdybyś nie miała na skórze nic.

Porady, jak szybciej się opalać

Jeśli jesteś zainteresowana opalaniem, nauka szybszego opalania może skrócić czas, jaki musisz spędzić na słońcu, zmniejszając tym samym narażenie na szkodliwe promienie.

Oto kilka wskazówek, jak szybciej się opalać:

  • Często zmieniaj pozycje, aby nie poparzyć jednej części ciała.
  • Jedz pokarmy zawierające beta-karoten, takie jak marchew, które naturalnie przyciemniają skórę.
  • Jedz pokarmy bogate w likopen, takie jak pomidory, pasta pomidorowa i arbuz, które mogą pomóc w naturalnej walce z promieniami UV.
  • Opalaj się między południem a godziną 15.00, kiedy promienie UV są najsilniejsze. Uwaga, ta pora dnia jest również najbardziej niebezpieczna i szkodliwa dla Twojej skóry. W tym czasie należy zachować szczególną ostrożność.

Zagrożenia związane z opalaniem

Opalanie wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza jeśli nie stosujesz ochrony przeciwsłonecznej. Nawet jeśli masz na sobie filtr SPF, promienie UV nadal mogą być szkodliwe. Ryzyko związane z opalaniem obejmuje:

  • odwodnienie
  • oparzenia słoneczne
  • wysypka cieplna
  • przedwczesne starzenie się skóry
  • uszkodzenie oczu
  • osłabienie układu odpornościowego
  • czerniaka i inne nowotwory skóry

Podsumowanie

Czas potrzebny do opalenia się zależy od kilku czynników, takich jak kolor skóry, klimat, a nawet odległość od równika. Większość ludzi opala się w ciągu 1 do 2 godzin na słońcu.

Ważne jest, aby pamiętać, że opalenizna wymaga czasu, więc jeśli nie widzisz koloru od razu, nie oznacza to, że nie nabierasz koloru za kilka godzin lub że powinnaś użyć kremu z mniejszym filtrem.