Jak rozpoznać i leczyć wysypkę po detergencie do prania?

Jak rozpoznać i leczyć wysypkę po detergencie do prania?

Twój proszek do prania może pachnieć jak morska bryza lub wiosenny poranek, ale są szanse, że zawiera całkiem sporo substancji chemicznych. Nierzadko ludzie doświadczają niepożądanych reakcji skórnych od składników zawartych w detergentach.

Środki zapachowe, konserwanty, barwniki i inne substancje chemiczne zawarte w detergentach do prania mogą powodować wysypki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Detergenty do prania mogą wywołać stan zwany kontaktowym zapaleniem skóry, który objawia się jako czerwona, swędząca wysypka, która może być rozległa lub ograniczona do określonych obszarów, takich jak pachy i pachwiny.

Alergie lub uczulenia na detergenty do prania mogą pojawić się przy pierwszym kontakcie lub dopiero po wielokrotnym kontakcie.

Częste przyczyny

Alergeny

Detergenty do prania zawierają wiele potencjalnie drażniących składników.

Podobnie jak większość mydeł, detergenty zawierają pewien rodzaj substancji powierzchniowo czynnej lub środka działającego na powierzchnię. Środki powierzchniowo czynne działają poprzez rozluźnianie cząsteczek brudu i olejów, co pozwala na ich zmycie. Ostre środki powierzchniowo czynne mogą być drażniące dla osób o wrażliwej skórze.

Sztuczne substancje zapachowe to kolejna szeroka kategoria substancji chemicznych, które mogą powodować wysypki i podrażnienia skóry. Firmy, które produkują detergenty do prania, zazwyczaj używają zastrzeżonych mieszanek substancji zapachowych, co utrudnia klientom zorientowanie się, co dokładnie się w nich znajduje.

Inne powszechne alergeny występujące w detergentach do prania obejmują:

 • środki konserwujące
 • enzymy
 • parabeny
 • barwniki
 • środki nawilżające
 • zmiękczacze tkanin
 • zagęszczacze
 • emulgatory

Alergie na łagodne alergeny, takie jak te znajdujące się w detergentach do prania, zazwyczaj rozwijają się powoli po wielokrotnym narażeniu. Kiedy jednak już rozwinie się alergia, wystarczy niewielka ilość szkodliwej substancji, aby wywołać reakcję.

Jakie są objawy reakcji skórnej na detergent?

Jeśli jesteś uczulony lub wrażliwy na coś, co znajduje się w detergencie do prania, objawy mogą wystąpić natychmiast po dotknięciu świeżo wypranej odzieży lub wiele godzin później. Objawy mogą obejmować:

 • czerwoną wysypkę
 • łagodne do silnego swędzenia
 • pęcherze, które mogą sączyć się lub pokrywać się skorupą
 • zgrubienia
 • suchą, pękającą lub łuszcząca się skórę
 • pieczenie skóry
 • opuchliznę

Jeśli objawy są powszechne, a nie punktowe powinieneś rozważyć detergent do prania jako możliwą przyczynę.

Ponieważ całe ciało wchodzi w kontakt z wypraną odzieżą i pościelą, objawy mogą pojawić się w dowolnym miejscu. Niektórzy ludzie zauważają, że objawy są gorsze w miejscach, w których ubranie staje się mokre od potu, takich jak pachy i pachwiny. Świeżo wyprana poszewka na poduszkę może np. podrażnić wrażliwą skórę twarzy.

Jeśli twoje dziecko doświadcza objawów podobnych do wysypki, zastanów się, które obszary ich ciała dotknęły świeżo wypranej odzieży. Najczęściej, jest to twarz lub głowa i okolice pieluszki.

Jak leczyć alergię i wysypkę od detergentu?

Większość wysypek można leczyć w domu za pomocą prostych środków i zmiany stylu życia. Jeśli jesteś uczulony lub wrażliwy na chemiczne substancje drażniące, takie jak detergenty określonej marki, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest ich zidentyfikowanie. Następnie możesz podjąć kroki, aby go uniknąć. Aby złagodzić objawy, rozważ podjęcie następujących kroków:

 • Zastosuj krem sterydowy. Dostępny bez recepty krem sterydowy zawierający co najmniej 1 procent hydrokortyzonu może pomóc złagodzić swędzenie i stan zapalny.
 • Wypróbuj balsam przeciwświądowy. Pomoże ukoić skórę i zapobiec drapaniu.
 • Zażyj lek przeciwhistaminowy. Leki przeciwhistaminowe, takie jak Benadryl, mogą powstrzymać reakcje alergiczne.
 • Weź kąpiel z płatków owsianych. Chłodna kąpiel w płatkach owsianych może zmniejszyć swędzenie i złagodzić stan zapalny skóry.
 • Zastosuj mokry kompres. Ręcznik namoczony w chłodnej wodzie może złagodzić stan zapalny skóry i zmniejszyć wrażliwość.

Jak zapobiegać?

Używaj detergentów bez substancji zapachowych i barwników

Wiele osób jest wrażliwych na substancje chemiczne zawarte w sztucznych substancjach zapachowych i barwnikach.

Płucz pranie dwa razy

Dodatkowy cykl płukania może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby zapobiec osadzaniu się resztek detergentu na ubraniach. Używaj jak najgorętszej wody, aby zabić alergeny.

Używaj sody oczyszczonej i octu

Soda oczyszczona i ocet to świetny, naturalny środek czyszczący. Stosuj je zamiast detergentu lub podczas drugiego cyklu prania. Te niedrażniące produkty mogą pomóc zmiękczyć ubrania w naturalny sposób.

Zrób swój własny detergent

Możesz zrobić swój własny detergent z sody oczyszczonej i boraksu. Takie rozwiązanie nie zawiera substancji zapachowych ani barwników, a nawet pozwala zaoszczędzić pieniądze. Aby uzyskać dodatkową moc czyszczenia, rozważ dodanie mydła kastylijskiego na bazie oliwy z oliwek.

Umyj pralkę

Cykl prania gorącą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i octu może pomóc w naturalnym usunięciu z pralki osadów chemicznych i piany z mydła.

Przygotuj pranie w naturalny sposób

Unikaj chemicznych odplamiaczy, wstępnie traktując plamy kombinacją wody, sody oczyszczonej i sody do prania.