W jakim wieku warto zdecydować się na botoks?

W jakim wieku warto zdecydować się na botoks?

Czym jest botoks i jak się go wykonuje?

Botoks jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej, który z powodzeniem wykorzystuje się do wygładzania zmarszczek i ujędrniania skóry. Pytanie, nad którym zastanawia się wiele osób brzmi – kiedy warto się na niego zdecydować? W niniejszym artykule przedstawiamy garstkę najważniejszych informacji na ten temat.

Botoks jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej, który polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej do mięśni twarzy. W efekcie skóra staje się gładsza, a zmarszczki i linie mimiczne są mniej widoczne. Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku warto zdecydować się na botoks. Zanim jednak odpowiemy na tytułowe pytanie, wyjaśnijmy, czym jest botoks, jak wygląda zabieg oraz jakie są wskazania do jego wykonania.

Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej, która jest stosowana w medycynie estetycznej w celu wygładzenia zmarszczek. Zabieg polega na wstrzyknięciu małych dawek toksyny do mięśni twarzy, co powoduje tymczasowe osłabienie tych mięśni i w efekcie wygładzenie skóry. Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny, może być wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej lub klinice. Rezultaty są widoczne po kilku dniach i utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Zabieg wymaga powtarzania, aby utrzymać osiągnięty efekt.

Wskazania do wykonania botoksu

„Botoks może być stosowany w różnych celach, w zależności od problemu skóry pacjenta – oczywiście zabieg zawsze odbywa się wyłącznie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Do najczęstszych wskazań do wykonania botoksu należy redukcja zmarszczek mimicznych – botoks jest szczególnie skuteczny w przypadku głębokich zmarszczek twarzy, takich jak zmarszczki nosowo-wargowe, lwia zmarszczka czy zmarszczki palacza. Zabieg polega na wstrzyknięciu w odpowiednie obszary składnika aktywnego, który działa jako środek relaksacyjny dla mięśni twarzy”. Mowi nam Pani Katarzyna z kliniki One Clinic – https://oneclinic.pl/

Botoks stosuje się także by poprawić owal twarzy, poprzez wstrzyknięcie go w odpowiednie obszary. Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie chociażby do uniesienia opadających kącików ust czy poprawy wyglądu bruzd nosowo-wargowych. Kolejnym wskazaniem do botoksu są tzw. kurze łapki, a więc charakterystyczne zmarszczki, pojawiają się w okolicy oczu, należące do grupy zmarszczek mimicznych. Botoks działa w tym przypadku jako środek relaksacyjny dla mięśni twarzy, co pozwala na wygładzenie skóry w okolicy oczu.

Botoks doskonale radzi sobie z problemem nadmiernej potliwości, skutecznie hamując jego wydzielanie w miejscach, w które zostanie on wstrzyknięty. Najczęściej stosuje się go w obrębie pach, ale także i na dłoniach czy stopach.

Kiedy jest najlepszy czas na użycie botoksu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy organizm jest inny i może dojrzewać w innym tempie. Wiele zależy także od trybu życia, nawyków i czynników genetycznych. Jednak zazwyczaj zmarszczki i linie mimiczne zaczynają pojawiać się po 25 roku życia. W tym czasie skóra traci swoją jędrność i elastyczność, a procesy starzenia się nasilają.

Jeśli masz poważne problemy z liniami mimicznymi lub zmarszczkami i czujesz się niekomfortowo z ich wyglądu, warto rozważyć botoks w wieku 30-40 lat. Botoks może pomóc Ci wyglądać młodziej i odmłodzić twarz. Zabieg ten może być również pomocny w zapobieganiu powstawaniu kolejnych zmarszczek i linii mimicznych.

Wydaje się być słuszne przyjęcie zasady, że to nie wiek powinien być głównym czynnikiem decydującym o zabiegu. Każdy przypadek jest inny i decyzja powinna być podjęta tylko po dokładnej analizie skóry przez specjalistę. Jeśli skóra jest szczególnie wrażliwa lub podatna na zmarszczki, bądź gdy problemem jest nadpotliwość, konieczne może być wcześniejsze wykonanie zabiegu.

Jeśli natomiast dostrzeżemy nieestetyczne zmiany na swojej skórze, będące efektem upływającego czasu i starzenia się skóry, wówczas im szybciej zostanie zastosowana toksyna botulinowa, tym lepsze będą efekty kuracji. Podkreślić należy także, że botoks jest zabiegiem bezpiecznym i praktycznie bezbolesnym, jednak należy wykonywać go tylko pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Botoks to skuteczny sposób na poprawę wyglądu swojej skóry, a tym samym odjęcie jej lat i przywrócenie pewności siebie. Zabieg jest bezpieczny a znając działanie toksyny botulinowej oraz wiedząc, z jakimi problemami skórnymi radzi sobie najlepiej wiemy, że jej wcześniejsza aplikacja może przynieść lepsze rezultaty, natomiast niema ściśle określonego kryterium wieku, kiedy warto się na nią zdecydować. Jest to kwestia indywidualna i wymaga konsultacji ze specjalistą.

Materiał Partnera