Intensywne wypadanie włosów po myciu – jak sobie z tym poradzić?

Intensywne wypadanie włosów po myciu – jak sobie z tym poradzić?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie normalnym, problem pojawia się dopiero w momencie, gdy dzieje się to zbyt intensywnie i włosy zaczynają nam wypadać garściami. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. 

Wypadanie włosów — jakie mogą być powody?

Mieszek włosowy, który odpowiedzialny jest za utrzymywanie włosa w skórze głowy, z czasem obumiera, na jego miejscu pojawia się nowa cebulka i wyrasta nowy kosmyk. To proces naturalny i normalny. Warto wiedzieć, ile włosów wypada dziennie z naszej głowy. Jest ich około 100. Z reguły wypadają one niezauważenie, pojedynczo, dlatego właściwie nie identyfikujemy tego problemu. Zdarza się jednak, że wypadające włosy zaczynają zwracać naszą uwagę, bo jest ich zdecydowanie zbyt dużo. Intensywne wypadanie włosów po umyciu może niepokoić. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Do przyczyn wypadania włosów zalicza się:

  • zbyt mocne spinanie włosów, do powoduje osłabienie mieszków włosowych i przyczynia się do wypadania włosów, a często także i niemożliwości produkcji nowych kosmyków;
  • zbyt intensywne zabiegi stylizacyjne — nadmierne suszenie, prostowanie, wykorzystanie loków, szeregu kosmetyków stylizujących obciążających włosy może powodowanie przerzedzenie włosów;
  • zaburzenia hormonalne (w tym m.in. łysienie androgenowe), choroby tarczycy mogą przyczyniać się do wypadania włosów;
  • polekowe wypadanie włosów — osłabienie wynikające z silnego działania niektórych leków;
  • stres — problem wypadania włosów bardzo często wiąże się z sytuacją permanentnego stresu, niehigienicznego sposobu życia, braku snu, odpoczynku i regeneracji;
  • niedobory w diecie — brak cynku, witaminy D3 oraz szeregu innych cennych składników może powodować wypadanie włosów ze skóry głowy.

Intensywne wypadanie włosów po umyciu 

Przy nadmiernym wypadaniu włosów warto uważnie przyjrzeć się także pielęgnacji włosów. Być może proces wypadania włosów dodatkowo stymulujesz przez zbyt agresywne mycie włosów, szarpanie ich i podrażnianie skóry głowy. Przy włosach przesuszonych, pozbawionych składników odżywczych rozczesywanie po myciu także może sprzyjać utracie włosów. Możesz jednak temu zapobiec, zmieniając nieco metodę mycia. Po nałożeniu i spłukaniu szamponu zastosuj odżywkę, rozczesz włosy razem z nałożonym produktem, a dopiero potem je spłucz. Jeśli to konieczne, korzystaj od czasu do czasu z mycia włosów wyłącznie z użyciem odżywki, lub najpierw nałóż odżywkę, potem szampon i jeszcze raz odżywkę. 

Jak opanować nadmierne wypadanie włosów?

Aby powstrzymać wypadanie włosów, trzeba ustalić jego przyczynę. Przy zaburzeniach hormonalnych potrzebna może nie okazać konsultacja ze specjalistą. Podobnie jak w przypadku intensywnej terapii lekowej. W pozostałych przypadkach z pewnością warto zadbać o odpowiednią suplementację. Na rynku znaleźć możesz suplementy dedykowane wsparciu stanu włosów, paznokci i skóry. Ich regularne przyjmowanie może pomóc uzupełnić niedobory sprzyjające wypadaniu włosów. Jeśli włosy potrzebują wzmocnienia, z pewnością dobrym pomysłem może okazać się dopasowane do ich porowatości olejowanie, jak również stosowanie różnego rodzaju wcierek. Z pewnością warto zadbać o odpowiednie ich nawilżenie i odżywienie zgodnie z ich potrzebami. 

Jak zadbać o stan skóry głowy?

Włosy wypadające to często także kwestia zaburzonej równowagi skóry głowy. Warto po raz kolejny sięgnąć więc po różnego rodzaju wcierki i produkty przywracające równowagę skórze głowy, chroniące ją przed przesuszeniem, budujące warstwę ochronną podczas zabiegów stylizacyjnych. Jeśli to możliwe, warto te ostatnie na jakiś czas ograniczyć, aby skóra miała szansę się zregenerować. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest także wizyta u trychologa, który dokładnie określi stan włosów, jak i skóry głowy.