Szlify jubilerskie – oto jak wydobywa się piękno z drogocennych kamieni

Szlify jubilerskie – oto jak wydobywa się piękno z drogocennych kamieni

Blask, połysk, kolorowe refleksy – to wszystko zyskują kamienie szlachetne tuż po poddaniu ich starannej obróbce. Mistrzowie jubilerskiego rzemiosła szlifują je, aby wydobyć z nich naturalne piękno i podkreślić walory. Taka obróbka kamieni wymaga wiedzy, precyzji i doświadczenia. Dowiedz się, jakie szlify jubilerskie stosuje się, aby klejnoty mogły stać się biżuteryjnymi ozdobami.

Szlif kamieni – czym jest i na czym polega taka obróbka?

Szlifowanie kamieni to proces ich obróbki, który ma na celu nadanie im odpowiedniej formy i połysku. Dzięki temu jest wydobywana ich brylancja i właściwości optyczne.

To, w jaki sposób będzie szlifowany kamień szlachetny, zależy od jego rodzaju i parametrów. Bezbłędnie rozpoznać je potrafi tylko doświadczony jubiler (takie osoby pracują m.in. w Domu Jubilerskim A&A). Pod uwagę bierze się wielkość, a także stopień odbicia światła. Dopiero potem wybierany jest jeden z rodzajów szlifów jubilerskich. Podczas samej obróbki wykorzystywany jest cały arsenał specjalistycznych narzędzi – do cięcia, polerowania, szlifowania. Są to włókniny ścierne i rozmaite pilniki.

Najpopularniejsze szlify jubilerskie

Szlifować można wszystkie kamienie szlachetne. Aby nadać im efektowny kształt i blask, stosuje się szlify:

  • wielościenny fasetowy – ten klasyczny sposób obróbki od dekad cieszy się ogromną popularnością. Polega on na pokryciu kamienia symetrycznymi płaszczyznami. Klejnot po obróbce składa się z podstawy, korony i rozdzielającej je rondysty. Ta technika szlifowania pozwala łatwo wydobyć blask kamieni, a także ukryć ich niedoskonałości;
  • brylantowy – został opracowany w XVII wieku. Po jego wykonaniu na kamieniu pojawiają się trójkątne płaszczyzny. Idealny szlif brylantowy to taki, który składa się z 58 fasetek. 25 z nich znajduje się na podstawie kamienia, a 33 w jego koronie. Tym, co wyróżnia tę technikę obróbki, jest blask, jaki wydobywa ona z klejnotu. W ten sposób oszlifowany kamień zjawiskowo załamuje promienie światła;
  • kaboszonowy – inaczej nazywany gładkim – pozwala on nadać kamieniom gładką, błyszczącą, zaokrągloną powierzchnię. Jest to prosty, ale niezwykle elegancki szlif;
  • schodkowy – w tym przypadku na klejnotach powstają prostokątne fasety. Technika ta sprawdza się zwłaszcza podczas obróbki dużych, kolorowych okazów. Szczególnie efektownie prezentują się oszlifowane w ten sposób rubiny i szmaragdy;
  • rozetowy – to stara technika szlifowania kamieni, która i dziś cieszy się popularnością. Chcąc ją wykorzystać, jubiler obrabia klejnot tak, aby był zaokrąglony i aby na całej jego powierzchni powstały trapezowe lub trójkątne fasety. Tym samym przypomina on rozkwitły pąk róży.

To, w jaki sposób i jaką techniką oszlifowano kamień, wpływa na jego wartość. Skomplikowana, złożona obróbka, misterne fasety sprawiają, że cena klejnotu wzrasta. Liczy się także precyzja szlifowania, staranność i artystyczne zacięcie samego jubilera – to właśnie to sprawia, że niektóre kamienie stają się biżuteryjnymi dziełami sztuki.

Jakie szlify jubilerskie są w modzie?

Niektóre rodzaje szlifów – brylantowy, kaboszonowy czy wielościenny fasetowy – są ponadczasowe, modne mimo zmieniających się trendów. Oprócz tego panie chętnie wybierają dziś elegancką biżuterię ozdobioną kamieniami oszlifowanymi fantazyjnie. Do takich szlifów należą m.in.:

  • gruszka – po takiej obróbce kamienie przyjmują kształt łezki pokrytej małymi fasetami. Technika ta sprawdza się do szlifowania mniejszych i większych klejnotów przeznaczonych do zdobienia wiszących kolczyków i wisiorków;
  • princessa – kamienie, które zostały oszlifowane w ten sposób, mają prostokątny lub kwadratowy kształt. Na ich powierzchni znajduje się wiele drobnych faset. Dzięki temu klejnot wyjątkowo błyszczy. Kamienie oszlifowane tą techniką często zdobią pierścionki zaręczynowe.

Aby powstała bajeczna, ciesząca oko biżuteria, potrzeba wiele precyzji, finezji i artystycznego zacięcia. Przykładem tego jest właśnie obróbka kamieni szlachetnych – dopiero gdy opuszczą one pracownię jubilerską, zostaną profesjonalnie oszlifowane, zaczynają naprawdę błyszczeć, przykuwają spojrzenia i robią ogromne wrażenie.

Materiał Partnera