Wszystko o porowatości włosów

Wszystko o porowatości włosów

Porowatość włosów jest wskaźnikiem ilości wilgoci, która jest zatrzymywana przez pasma włosów. Można go zmierzyć za pomocą testu pasm lub za pomocą narzędzi takich jak wskaźnik porowatości (PI).

Porowatość włosów tłustych jest niska, a włosów suchych wysoka.

1. Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to stopień odchylenia łuski włosa. Czemu to ma znaczenie? Ponieważ wpływa na poziom wysuszenia włosa oraz stopień wchłaniania przez niego kosmetyków. Im bardziej odchylona łuska włosa tym włosy więcej wchłaniają, ale i łatwiej się wysuszają.

Określenie, jaki mamy typ porowatości włosów, pomaga lepiej zrozumieć, dlaczego nasze włosy są wysuszone i łamliwe albo przetłuszczone i ciężkie. Jest to dobra wskazówka, jakie kosmetyki powinniśmy wybrać, jednak nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Warto jest przetestować różne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb.

2. Testy na porowatość włosów

Najbardziej miarodajne testy na porowatość włosów wykonuje się pod mikroskopem elektronowym. Są jednak wyraziste typy włosów, które można określić już „gołym okiem”. Dotyczy to szczególnie przesuszonych kręconych włosów i ciężkich gładkich ze skłonnością do przetłuszczania. Wystarczy zapoznać się z ich charakterystyką.

Popularną metodą domową jest również test szklanki wody. Należy jednak traktować jego wyniki z przymrużeniem okna, szczególnie jeśli nasze włosy są dodatkowo obciążone kosmetykami stylizacyjnymi, prostowane keratynowo lub przetłuszczone.

Na czym polega test szklanki wody? Nalej wody z kranu do szklanki, połóż włos na powierzchni wody, odczekaj ok. 5 minut i sprawdź, jak bardzo się zanurzył w wodzie. Włosy niskoporowate będą unosić się na powierzchni wody bez widocznej zmiany, włosy średnioporowate zanurza się do połowy szklanki, zaś włosy wysokoporowate opadną dno. Im większa porowatość włosów, tym więcej wody wchłoną i szybciej opadną na dno.

3. Włosy niskoporowate

Typ włosów najbardziej odporny na stylizację i odżywianie. Mocno zamknięta łuska włosa minimalizuje zarówno utratę wody z włosów jak i wchłanianie przez nie kosmetyków. Włosy z tendencją do przetłuszczania, szybko tracą objętość. Nie puszą się po czesaniu.

Jak rozpoznać włosów niskoporowate:

 • proste, łatwo się rozczesują,
 • nie puszą się, są oklapłe,
 • dość grube i ciężkie,
 • długo schną naturalnie,
 • gładkie w dotyku i błyszczące,
 • nie są przesuszone,
 • oporne na kręcenie i inne zabiegi stylizacyjne,
 • warunki pogodowe nie wpływają na ich wygląd,
 • końcówki rzadko są rozdwojone,
 • słabo wchłaniają kosmetyki i wodę.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Potrzebują lekkich kosmetyków, nieobciążających włosów. Nie potrzebują zbyt wiele kosmetyków odżywczych i regeneracyjnych, gdyż mają zamkniętą łuskę włosa i nie wysuszają się nadmiernie. Wymagają za to pielęgnacji typowej dla włosów ze skłonnościami do przetłuszczania się, która przywróci im lekkość i nada objętości. Odpowiednie będą również odżywki w sprayu i mgiełki.

Włosy niskoporowate nie poddają się łatwo zabiegom stylizacyjnym, potrafią w krótkim czasie wrócić do stanu sprzed ich układania. Potrzebują mocnych utrwalaczy fryzury, najlepiej w wykonaniu profesjonalistów. Lepiej unikać kosmetyków z silikonami, które mogą dodatkowo obciążyć fryzurę i zmniejszyć objętość włosów.

Jeśli chcemy olejować włosy niskoporowate należy wybrać kosmetyki o małych cząsteczkach przeznaczone właśnie do włosów niskoporowatych. Nie wszystkie oleje zdołają dostać do środka łusek tego typu włosów.

4. Włosy średnioporowate

Typ włosów, które można określić jako „włosy normalne”. Plasują się pomiędzy włosami prostymi gładkimi, a przesuszonymi kręconymi. Nie oznacza to jednak, że zawsze są w dobrej kondycji i nie wymagają pielęgnacji.

Jak rozpoznać włosy średnioporowate;

 • lekko falowane,
 • nie są oklapłe, ale też nie puszą się nadmiernie,
 • elektryzują się po zdjęciu czapki,
 • przetłuszczone u nasady i suche na końcach,
 • bez właściwej pielęgnacji stają się coraz bardziej suche i łamliwe.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate są najmniej problematyczne ze wszystkich typów włosów. Najłatwiej dobrać dla nich kosmetyki pielęgnacyjne i stylizacyjne. Zaniedbane będą miały tendencję do wysuszania się i łamania. Wymagają rzadszego mycia niż włosy niskoporowate, ale również lubią lekkie kosmetyki i hydrolaty.

Włosy średnioporowate dobrze reagują na olejowanie. Można nakładać niewielka ilość olejku po umyciu włosów jeszcze przed ich rozczesaniem albo wetrzeć większa ilość na noc, jeśli mamy w planie poranne mycie głowy. Olejowanie włosów zapobiegnie ich nadmiernemu wysuszaniu.

5. Włosy wysokoporowate

Typowe włosy wysokoporowate są przesuszone, napuszone i kręcone. Ich pielęgnacją jest dużym wyzwaniem. Przez to, że mają mocno otwartą łuskę włosa bardzo dobrze chłonną wszelkie kosmetyki. Znacznie łatwiej jest je stylizować i układać niż włosy nisko i średnioporowate.

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

 • kręcone i trudno się rozczesują,
 • puszą się – oklapłe są tylko wtedy, gdy są mokre,
 • szybko schną naturalnie,
 • matowe i dość szorstkie,
 • wysuszone,
 • nie przetłuszczają się nadmiernie,
 • łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym,
 • warunki pogodowe i wilgoć wpływają na ich wygląd,
 • mają rozdwojone końcówki i łatwo się łamią,

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Najbardziej wymagający typ włosów. Potrzebuje pielęgnacji kosmetykami odżywczymi i nawilżającymi. Włosy dają się rozczesywać tylko na mokro i dopiero po nałożeniu olejków lub innych preparatów wygładzających łuski włosa. Włosy wysokoporowate źle reagują na olej kokosowy – po jego nałożeniu na suche włosy nadmiernie się puszą.

Zaleca się stosowanie masek i kosmetyków nawilżających, nie trzeba martwić się o nadmierne obciążanie włosów. Po umyciu włosów warto spłukać je na koniec chłodną wodą, która domyka łuski włosów. Nie zaleca się również zbyt długiego noszenia ręcznika na głowie po myciu.

Włosy wysokoporowate łatwo poddają się stylizacji, fryzura utrzymuje się aż do momentu umycia włosów lub pójścia spać. Nie wymagają mocnych kosmetyków utrwalających. Jedne, co może jej zaszkodzić to warunki atmosferyczne, w szczególności wilgoć, która spowoduje kręcenie się wyprostowanych włosów.

Podobało się? Pokaż znajomym
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments