Skuteczne rozwiązanie problemu opadających powiek

Skuteczne rozwiązanie problemu opadających powiek

Opadające powieki ograniczają ci pole widzenia i sprawiają, że twoja twarz wydaje się ciągle zmęczona? Pomóc mogą w tym przypadku skuteczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Korzystając z pomocy lekarza, możesz szybko poprawić komfort życia, odzyskać świeży i młody wygląd oraz pozbyć się kompleksów. Dowiedz się, z jakich zabiegów warto skorzystać, chcąc pożegnać problem opadających powiek.

Dlaczego u niektórych osób występuje zjawisko opadającej powieki?

Wbrew pozorom na problem opadających powiek skarżą się zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Dzieje się tak, gdyż za ten defekt urody odpowiadają różne czynniki, w tym:

  • proces naturalnego starzenia się skóry

Wraz z wiekiem ilość elastyny i kolagenu w skórze maleje. To właśnie te dwie substancje są odpowiedzialne za jej sprężystość i jędrność. Gdy jest ich mniej, skóra wokół oczu wiotczeje, czego skutkiem są między innymi opadające powieki.

  • tryb życia

Wiotczenie skóry powiek może być efektem niewystarczającej ilości snu, palenia papierosów, niezdrowej diety.

  • uwarunkowania genetyczne

Bywa, że opadające powieki to defekt urody przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dlatego problem ten dotyczy niekiedy nawet dzieci i młodzieży.

  • choroby

Opadanie powieki może być związane z osłabieniem, porażeniem mięśni i uszkodzeniem nerwu w okolicach powieki.

Czy zdarza się, że opada tylko jedna powieka?

Wraz z postępującym procesem starzenia się skóry opadają zwykle dwie powieki. Zdarza się jednak, że problem dotyczy tylko jednego oka. Przyczyną tego może być ptoza.

Jest to choroba, która ujawnia się niekiedy już u nowo narodzonych dzieci lub we wczesnym dzieciństwie. Jej przyczyną jest porażenie mięśni, co skutkuje ich niedowładem i opadaniem powieki. Najmłodsi, u których zdiagnozowano tę chorobę, noszą okulary ze specjalną przesłoną na zdrowe oko. Wtedy „słabsza” powieka jest zmuszana do treningu. W niektórych przypadkach dzieci z ptozą są poddawane zabiegowi chirurgicznemu.

Opadające powieki jako problem medyczny

Opadające powieki to nie tylko defekt urody. Mogą one utrudniać życie, a także mieć zły wpływ na zdrowie, w tym widzenie.

Powieki opadające na oczy ograniczają pole widzenia. W przypadku niektórych osób uniemożliwia to prowadzenie pojazdów, utrudnia odczytywanie cen produktów w sklepach, samodzielne poruszanie się. Do lekarzy zgłaszają się również pacjenci z opadającymi powiekami, którzy jednocześnie skarżą się na bóle karku. Wynika to z faktu, że podczas czytania czy chodzenia muszą oni odchylać głowę do tyłu, co powoduje zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Tym, co na opadające powieki sprawdza się najlepiej, jest blefaroplastyka. Jest to chirurgiczny zabieg plastyki powieki przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Polega on na wycięciu nadmiaru skóry znad oka. Cięcie wykonuje się wzdłuż naturalnego załamania powieki, dlatego blizny pozabiegowe są niewidoczne. Zabieg trwa zwykle około 45 minut, a pacjent tego samego dnia jest wypisywany do domu. Szwy są natomiast usuwane już po 10 dobach.

Blefaroplastyka to najszybszy sposób na pozbycie się problemu opadających powiek – już kilka dni po zabiegu pacjent może cieszyć się z przywrócenia komfortu życia.

Inne sposoby na podniesienie powiek

Do mniej inwazyjnych metod pozwalających podnieść powieki należą:

  • termolifting – jest to zabieg, podczas którego wykorzystywane są możliwości promieniowania podczerwonego. Głębsze warstwy skóry są podgrzewane, dzięki czemu włókna kolagenowe obkurczają się. Najlepsze efekty termoliftingu są widoczne po serii zabiegów. Skóra powieki staje się wtedy z powrotem napięta;
  • zabieg z użyciem nici liftingujących – lekarz implantuje je w okolicach oczu, tak aby podnieść powieki;
  • radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg ten polega na stymulacji skóry poprzez mikronakłucia i fale radiowe.

Nadmiar skóry opadający na oczy może dodawać lat, być powodem kompleksów, dyskomfortu i utrudniać wykonywanie najprostszych czynności. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem – np. z Velvet Clinic – który oceni skalę problemu i zaleci odpowiedni w danym przypadku zabieg.

Materiał zewnętrzny