Skąd biorą się wysokie ceny perfum?

Ceny niektórych perfum potrafią przerazić. Mimo, że zapach przypadł nam do gustu często z rezygnujemy z kupna pachnidła głównie ze względu na wysoki koszt. Często wydaje nam się, że głównie perfumy znanych i cenionych na całym świecie marek wyróżniają się właśnie wysokimi cenami. Jednak nie tylko to ma wpływ na ich wartość. Spore znaczenie mają także składniki, użyte do danej kompozycji zapachowej. Niektóre z nich są rzadko spotykane a ich proces wytwarzania jest czasochłonny. Warto zagłębić się w temat i dowiedzieć się co nieco o najdroższych składnikach perfum. W dzisiejszym artykule przedstawiamy te, które powodują drastyczny wzrost ceny pachnidła.

Najdroższe składniki perfum – które warto znać?

Jednym z najdroższych składników perfum jest oud bądź też olejek agarowy. By drzewo agarowe z bezwonnego stało się surowcem do pozyskiwania substancji zapachowych, musi zostać zainfekowane przez odpowiedni gatunek pleśni. Wówczas zaczyna wytwarzać się aromatyczna żywica. Warto również wspomnieć o tym, że drzewo agarowe występuje w naturze naprawdę sporadycznie. Wszystko to sprawia, że cena olejku jest bardzo wysoka. Za jego kilogram trzeba zapłacić od 45 000 do 250 000 euro.

Zarówno piżmo jak i ambra to dwa składniki pochodzenia zwierzęcego. Pierwsze z nich pozyskiwane jest z gruczołów okołoodbytniczych ssaków z rodziny piżmowców. Ambra natomiast to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, powstała najprawdopodobniej na skutek niestrawności. Oby dwa składniki mają wysoką wartość głównie ze względu na ochronę gatunku. Kilogram ambry kosztuje od 7 do 41 tysięcy euro. Jeśli chodzi o piżmo, jego koszt za litr szacuje się na około 35 tysięcy euro.

Nie należy również zapominać o absolucie irysa. Nie jest on pozyskiwany z kwiatów a z kłączy tej rośliny. Proces ten jest niezwykle czasochłonny co oczywiście wpływa na wysoką cenę olejku. Może trwać on nawet 2 lata. Litr absolutu irysowego to koszt około 33 tysiąca euro.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://perfumyizapachy.pl/najdrozsze-skladniki-perfum/