Jak prawidłowo olejować włosy?

Jak prawidłowo olejować włosy?

Ludzki włos składa się z włókien białkowych, które są zbyt duże, aby woda mogła je przeniknąć. Dlatego włosy pozostają nawilżone dopiero po nałożeniu olejku. Olejek wnika do wnętrza włosa i pokrywa je warstwą ochronną, zapobiegając jej wysychaniu.

Kiedy nałożysz olejek na włosy, lipidy (lub kwasy tłuszczowe) wnikają w łuski na powierzchni włosów i działają jak uszczelniacz, chroniąc przed wysuszeniem. Oznacza to, że olejki nie tylko sprawiają, że Twoje włosy wyglądają ładniej i mocniej, ale także zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się, nadając im bardziej młodzieńczy wygląd.

Dlaczego warto olejować włosy?

Olejowanie włosów jest metodą pielęgnacyjną znaną od wieków. Korzyści wynikające z tego typu pielęgnacji jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, nic dziwnego, że olejowanie ponownie wróciło do łask.

Zalety olejowania włosów:

  • ochrona włosów przed wysuszeniem,
  • łatwiejsze rozczesywanie,
  • mniejsze wydzielanie sebum – włosy wolniej się przetłuszczają,
  • nabłyszczenie i wygładzenie włosów,
  • większa odporność fryzury na warunki pogodowe,
  • mniej rozdwojone końcówki,
  • szybszy wzrost włosa,
  • regeneracja zniszczonych włosów.

Jak olej działa na włosy?

Oleje tak właściwie ani nie wysuszają, ani nie nawilżają włosów. Powodują zamknięcie łuski włosa, dzięki czemu nie ucieka z niego wilgoć. Zabezpieczają także końcówki włosów przed ich rozdwojeniem. Wygładzają i poprawiają miękkość włosa, wnikając w jego strukturę.

Jak dobrać olej do typu włosów?

Olej i serum do włosów warto wybierać pod kątem porowatości włosów. Im mniej porowate włosy, czyli z bardziej zamkniętą łuską włosa, tym drobniejsze cząsteczki musi mieć olej, aby w nie wniknąć. Źle dobrany olej może zaszkodzić wysuszonym włosom lub przeciążyć włosy gładkie z natury.

Włosy niskoporowate najmniej potrzebują olejowania ze wszystkich typów włosów. Wystarczy im kuracja raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie. Jest kilka typów olejów, które nie obciążają włosów niskoporowatych – najbardziej skuteczny będzie olej kokosowy.

Włosy średnio i wysokoporowate potrzebują pielęgnacji przy użyciu serum i oleju znacznie częściej. Dobrze wchłaniają wszelkie odżywcze składniki, nie trzeba bać się ich obciążenia. Jeśli trudno jest określić, jaki masz typ włosów wypróbuj olej arganowy – sprawdzi się do włosów „normalnych”.

Włosy wysokoporowate lubią oleje: lniany, konopny, z pestek dyni, z czarnuszki, z wiesiołka, słonecznikowy, z pestek winogron.

Włosy średnioporowate lubią oleje: makadamia, sezamowy, rycynowy, rzepakowy, z awokado, arganowy, ryżowy, arachidowy, słonecznikowy.

Włosy niskoporowate lubią oleje: kokosowy, shea, rycynowy, kakaowy.

Jak olejować włosy?

Jest wiele technik olejowania włosów. Jedne wymagają większego zaangażowania, inne trwają kilka minut. Przed wyborem którejkolwiek z technik, na samym początku trzeba dobrze oczyścić włosy (mocniejszym szamponem) z pozostałości silikonów i innych produktów stylizacyjnych. Nawet jeśli decydujemy się na olejowanie na sucho – nie przyniesie ona rezultatów, jeśli włosy będą pokryte innymi substancjami.

Olejowanie włosów na sucho

Polega na nałożeniu rozgrzanego w dłoniach olejku lub serum na czyste suche włosy. Możemy wyróżnić kilka metod olejowania na sucho w zależności od potrzeb naszych włosów:

  • Olejowanie na sucho samych końcówek – wmasowujemy rozgrzany w dłoniach olejek tylko na samych końcówkach włosów. Ta technika nie wymaga późniejszego spłukiwania, może być praktykowana np. po wysuszeniu głowy. Jest to dobra metoda dla włosów niskoporowatych, które nie potrzebują olejowania na całej długości. Najlepiej nakładać na końcówki niewielką ilość olejku, dosłownie kilka kropel, aby włosy nie wyglądały na „przetłuszczone”.
  • Olejowanie na sucho całych włosów – olejowanie rozpoczyna się mniej więcej kilkanaście centymetrów od nasady włosów aż do samych końcówek. Następnie nakładamy czepek i zostawiamy na 30 minut lub dłużej. Po upływie tego czasu myjemy włosy z użyciem szamponu. Nie nakładamy nigdy oleju na włosy przy skórze głowy, podobnie jak przy nakładaniu odżywki do włosów. Do olejowania na sucho można też wykorzystać mgiełki na bazie oleju – pomogą lepiej rozprowadzić preparat.

Olejowanie włosów na mokro

Ta technika wygląda dokładnie tak samo, jak olejowanie całych włosów na sucho, z tą różnicą, że trzeba najpierw zwilżyć czyste włosy lub umyć je i dobrze odsączyć. Następnie rozetrzeć w dłoniach kilka kropel oleju i wmasować go w wilgotne włosy, również pomijając strefę przy skórze głowy. Po zabiegu zostawić włosy na 30 minut w czepku. Na koniec trzeba ponownie oczyścić włosy szamponem i nałożyć odżywkę.

Olejowanie włosów w misce

Do miski nalej wody i dodaj olejki. Następnie znuż włosy, tak aby olej osiadł tylko na ich dolnej części. Nie wkładaj do wody całej głowy, skóra powinna zostać sucha. Następnie odsącz włosy ręcznikiem papierowym, jeśli nie chcesz zostawić tłustych plam na zwykłym. Jest to dobra metoda wyłącznie dla długich włosów.

Olejowanie włosów przez noc

Włosy bardzo zniszczone warto raz na jakiś czas zastawić z nałożonym olejem na kilka godzin. Najlepiej olejować je na noc lub jeśli mamy możliwości zrobić to w ciągu dnia np. podczas pracy zdalnej. Na koniec kuracji również trzeba umyć włosy i nałożyć odżywkę. Tak wydłużony zabieg olejowania znacząco poprawi kondycję włosów i poziom nawilżenia szczególnie na zniszczonych włosach wysokoporowatych.

Jak często olejować włosy?

Włosy niskoporowate wystarczy olejować raz na tydzień lub dwa. Włosy wysokoporowate można olejować dwa razy w tygodniu. Im większa porowatość włosów tym można robić to częściej. Nie ma jednej narzuconej metody i częstotliwości nakładania olejków. Wszystko zależy od kondycji i potrzeb naszych włosów.

Podobało się? Pokaż znajomym
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments