Czy możliwe jest wspólne życie po zdradzie?

Czy możliwe jest wspólne życie po zdradzie?

Niezależnie od tego, czy chodzi o doskonały związek z wieloletnim stażem, czy też o znajomość, która dopiero zaczyna się rozwijać, zdrada może okazać się początkiem końca. Chociaż niektórzy decydują się na wspólne życie po zdradzie, to samo wybaczenie zdrady może zająć wiele lat. Nie brakuje również sytuacji, w których, chociaż miało miejsce odbudowanie zaufania, to do końca wspólnego życia będzie przewijało się pragnienie zemsty. Czy w związku z tym w przypadku zdrady warto w ogóle myśleć o kontynuowaniu związku? Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od indywidualnego podejścia każdej ze stron, przyczyny niewierności, tego, jak zareaguje zdradzona osoba oraz wielu innych czynników. 

  1. Co zrobić w przypadku zdrady?
  2. Czy odbudowanie zaufania jest możliwe?
  3. Jak wygląda życie po zdradzie?
  4. Gdzie szukać informacji na temat zdrady?

O ile więc nie należy nikomu doradzać w kwestii tego, czy powinien wybaczyć zdradę i dalej żyć razem, czy też niewierność automatycznie oznacza koniec związku, zawsze warto spróbować lepiej poznać zagadnienie niewierności. W wielu przypadkach może to uchronić przed zdradzeniem i pomóc w podjęciu wspólnej decyzji, aby rozpocząć terapię małżeńską.

Co zrobić w przypadku zdrady?

Większość osób kompletnie nie wie, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, szczególnie jeżeli są na tyle nieoczekiwane, że nie da się do nich w żaden sposób przygotować. Nic więc dziwnego, że zdrada potrafi namieszać nawet w małżeństwie osób, które spędziły ze sobą wiele szczęśliwych lat. Jeżeli jednak doszło już do zdrady, to przede wszystkim nie powinno się próbować tego przemilczeć. Prędzej czy później problem na pewno powróci z jeszcze większą siłą, więc należy jak najszybciej szczerze porozmawiać i zacząć zastanawiać się nad tym, czy warto skupiać się na uratowaniu związku, czy może jednak lepiej będzie go zakończyć.

Czy odbudowanie zaufania jest możliwe?

W przypadku zdrady cierpią tak naprawdę obie strony. Osoba, która dopuszcza się zdrady, na pewno po jakimś czasie zacznie odczuwać wyrzuty sumienia, szczególnie jeżeli partner przez cały czas będzie dla niej dobry. Osoba zdradzana może natomiast podświadomie odczuwać, że coś jest nie tak. Chociaż odbudowanie zaufania po zdradzie jest jak najbardziej możliwe, jest to bardzo czasochłonny i skomplikowany proces, który może wymagać pomocy doświadczonego psychoterapeuty.

Nie bez znaczenia jest również to, czy zdrada oznacza przypadkowy seks pod wpływem alkoholu, którego prawie się nie pamięta, czy też chodzi o długotrwały romans. Żadna z tych sytuacji nie powinna mieć miejsca, jednak wiele osób byłoby skłonnych wybaczyć chwilowe szaleństwo, natomiast nie chciałoby dalej tworzyć związku z osobą, która miała wieloletni romans.

Sprawę dodatkowo może komplikować obecność dzieci lub zaciągnięty na 30 lat wspólny kredyt hipoteczny. Z tego powodu skorzystanie z usług psychoterapeuty doświadczonego w terapii par może być najlepszym rozwiązaniem i to bez względu na to, czy para będzie chciała ratować związek.

Jak wygląda życie po zdradzie?

Życie po zdradzie jest o tyle trudne, że co jakiś czas mogą powracać obawy o to, że druga połówka znowu spotyka się z kimś na boku. Czasami prowadzi to do chorobliwej zazdrości i ciągłego sprawdzania telefonu. To natomiast może generować kolejne konflikty.

Gdzie szukać informacji na temat zdrady?

Jeżeli interesuje cię temat zdrady i zależy ci na rzetelnych informacjach, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu, w którym odpowiedziano na wiele pytań na temat tego, jak wygląda życie po zdradzie. Pomoże ci to zaplanować kolejne kroki.

Materiał zewnętrzny