Perfumy z dodatkiem aromatycznych goździków

Magia świąt kojarzy nam się przede wszystkim z odpowiednią atmosferą, kupowaniem prezentów czy przyrządzaniem potraw wigilijnych. Również pewne aromaty przywołują nam na myśl ten niezwykły, rodzinny okres. By poczuć święta nie tylko w kuchni czy na dworze, gdzie pełno kolorowych lampek i bombek, warto zaopatrzyć się w perfumy, które pozwolą nam jeszcze lepiej poczuć magię świąt.

Na pewno należy wziąć pod uwagę zapachy z dodatkiem goździków – pachnidła przyprawowe doskonale sprawdzą się podczas chłodnych, zimowych dni, rozgrzewając nas i otulając niczym gruby, zimowy płaszcz. W dzisiejszym artykule zdradzamy co nieco właśnie na temat tej aromatycznej, znanej nam z kuchni przyprawy – goździka.

Co warto wiedzieć o goździku?

Goździk to przyprawa, którą możemy spotkać praktycznie w każdym sklepie. To, co używamy w kuchni to nic innego jak suszone pąki kwiatów drzewa goździkowego. Do pozyskania olejku eterycznego potrzebne są jednak nie tylko pąki lecz także liście. Olejek goździkowy charakteryzuje się dość wyraźnym, ostrym, korzennym aromatem. W skład olejku goździkowego eugenol, terpeny, aldehyd oraz kwas benzoesowy. Mieszanka ta przyczynia się do tego, że goździki posiadają wiele, cennych właściwości leczniczych.

Przede wszystkim goździki działają przeciwbólowo oraz odkażająco. Ponad to oczyszczają one organizm i wpływają pozytywnie na przewód pokarmowy. Przyprawa ta doskonale radzi sobie z pasożytami jelit oraz gęstą wydzieliną, znajdującą się w drogach oddechowych. Goździki mają także pozytywny wpływ na naszą psychikę. Oprócz tego niwelują zmęczenie i dodają nam energii do działania.

Goździki oczywiście znajdują również swoje zastosowanie w kulinariach. Doskonale sprawdzają się jako dodatek zarówno do potraw słodkich jak pikantnych. Wykorzystywane są również do likierów oraz win. Przyprawa w postaci mielonej idealnie nadaje się do ciast oraz pierników.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://urodaidealna.pl/swiateczne-aromaty-czyli-perfumy-z-dodatkiem-gozdzikow/