Nuty cytrusowe w perfumach

Grup zapachowych perfum jest bardzo wiele. Szukając swojego ulubionego pachnidła często zawężamy obszar swoich poszukiwań właśnie do określonych grup zapachów, które najbardziej przypadły nam do gustu. Jedni chętnie otaczają się ciężkimi, wyrazistymi aromatami. Inni wolą delikatne, subtelne, kwiatowe aromaty a jeszcze inni najczęściej sięgają po perfumy z dodatkiem cytrusów, które orzeźwiają i dodają energii do działania.

Zapachy owocowe doskonale sprawdzą się w ciepłe, letnie dni, kiedy potrzebujemy poczuć powiew świeżości. To również idealny wybór dla osób uprawiających sport i kochających ruch. W drogeriach możemy spotkać mnóstwo perfum cytrusowych – nie zawsze jednak zagłębiamy się w ich anatomię i analizujemy ich poszczególne składniki. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę owoce, które najczęściej wykorzystywane są przy produkcji perfum.

Jakie cytrusy najczęściej występują w perfumach?

Pierwszym składnikiem, który często można znaleźć w pachnidłach jest cytryna. Jej aromat wprowadza do kompozycję nutkę świeżości i czystości. Warto również wspomnieć o tym, że aromat cytryny doskonale wpływa na nasz nastrój i motywuje nas do działania. Cytrusem o podobnych właściwościach jest także limonka. Pachnie ona jednak nieco inaczej: jest bardziej wyrazista i ostrzejsza. Poza tym wyczuwa się w niej odrobinę słodyczy.

Do produkcji perfum często wykorzystywany jest również grejpfrut. Charakteryzuje się on kwaśnym, cierpkim zapachem. Doskonale spełnia swoją rolę zarówno w zapachach dla kobiet jak i perfumach męskich. Sam aromat grejpfruta wspomaga koncentrację i procesy myślowe.

Często także w perfumach możemy spotkać się z owocem pomarańczy. Jego zapach opisać można jako orzeźwiający, nieco słodki i intensywny. Działa na nas kojąco i relaksująco. Zazwyczaj jest on składnikiem wód kolońskich bądź toaletowych. Oprócz samego aromatu owocu, w pachnidłach swoje zastosowanie znajduje również woń kwiatów pomarańczy.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://isentire.pl/czym-wyrozniaja-sie-perfumy-z-dodatkiem-cytrusow/