Nowa moda na kosmetyki wegańskie

Niejedzenie mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest już niczym niezwykłym. Weganizm czy wegetarianizm nie jest już nawet modą, czy chwilowym trendem, ale po prostu przyjętym stylem życia, na który decyduje się coraz więcej osób chcących zachować dobre zdrowie na długie lata.

Po czasach, w których na nasze talerze zaczęły lądować jedynie produkty roślinne, przyszedł czas na kosmetyki wegańskie. To środki, które nie tylko nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, ale nie są również testowane na zwierzętach. Stowarzyszenia i fundacje na całym świecie wreszcie zaczęły dostrzegać ten problem i o prawa zwierząt walczyć. Dopiero teraz temat ten jest szeroko podejmowany i uświadamiany ostatecznym konsumentom. Okazuje się, że kosmetyki mogą wykazywać dokładnie takie same, korzystne właściwości, jeśli ich skład będzie naturalny i nie będą testowane na bezbronnych zwierzętach. Przykładem mogą być kosmetyki Arbonne, wśród których znajdziemy całe linie pielęgnacyjne dla klientów z różnymi problemami skóry.

Trudno stwierdzić, by weganizm był modą i to nie tylko patrząc na sposób jedzenia, ale również korzystania ze środków kosmetycznych. Może wreszcie społeczeństwo dostrzegło problem bezcelowego wykorzystywania zwierząt, jeśli dostępne są nieinwazyjne metody testowania czy zawierania alternatywnych składników w poszczególnych preparatach. Przecież z kosmetyków wegańskich korzystają także ci, którzy nie wyeliminowali z jadłospisu mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dlaczego warto wybierać kosmetyki wegańskie?

Okazuje się, że walory kosmetyków wegańskich wynikają nie tylko z samego procesu wprowadzania ich do sprzedaży. Przede wszystkim można mówić o ich dobroczynnym składzie. W większości kosmetyki te są w pełni naturalne, pozbawione chemii, parabenów, silikonów, aromatów i konserwantów. Tkwi w nich bogactwo wyciągów roślinnych, a przecież ziołolecznictwo wykorzystywane jest od wieków i to nie tylko w kosmetyce, ale też medycynie. Nie można więc podważać korzystnego działania roślin.

Kosmetyki wegańskie są bezpieczne, działają nieinwazyjnie, nie powodują uczulenia ani podrażnienia skóry. Większość preparatów może być z powodzeniem stosowana przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Do tego działają tak samo skutecznie na różnego rodzaju problemy skórne. Mogą być nawilżające, przeciwzmarszczkowe, łagodzące, przeciwtrądzikowe. W dobrych sklepach znajdziemy całe serie takich środków, które oferowane są w różnej postaci jako kremy, toniki, płyny, peelingi, mleczka czy balsamy.

Warto przy tym jednak nadmienić, że wegańskie to nie to samo, co naturalne. Nie mniej, najbardziej znani producenci kosmetyków wegańskich zwracają uwagę na to, że ich wyroby powstają w procesie, z którym nie wiążą się żadne testy na zwierzętach, a pracownicy są traktowani według najwyższych standardów. Wybór takich kosmetyków jest coraz częściej bardzo świadomym posunięciem ze strony konsumentek, szczególnych tych zainteresowanych produktem z wysokiej półki.