Cytrynowe orzeźwienie w perfumach

Cytrusowe perfumy to doskonały wybór na lato – odświeżają, są lekkie, subtelne i przywodzą na myśl wakacje oraz egzotyczne wyprawy. Pozytywnie wpływają również na nasz umysł – dodają nam energii do działania i sprawiają, że na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Wybierając się do drogerii bądź perfumerii internetowej jak np. https://esentire.pl spotkamy się z pewnością z mnóstwem zapachów o akordach cytrusowych. W ich flakonach zamknięte są przeróżne składniki które nadają odpowiedni charakter kompozycji zapachowej. W perfumach cytrusowych najczęściej znajdziemy pomarańczę, bergamotkę, neroli oraz cytrynę, której temat poruszamy właśnie w dzisiejszym artykule.

Jaki charakter kompozycjom zapachowym nadaje cytryna i jakie są jej właściwości?

Do pozyskania esencji zapachowej używa się skórki cytrusa. Tłoczy się ją na zimno i dzięki temu uzyskuje się woń, w której wyczuwalna jest czystość oraz świeżość. Olejek również wyróżnia się dość cierpkim aromatem. Z zapachem cytryny często możemy się spotkać w wodach kolońskich, perfumach jak również innych produktach kosmetycznych. Aromat tego cytrusa idealnie komponuje się z zapachem lawendy, geranium czy róży. Doskonale również odnajduje się w towarzystwie pomarańczy, limonki czy neroli. Dodatek cytryny w perfumach sprawia, że stają się one świeże i lekkie.

Olejek cytrynowy posiada również cenne właściwości zdrowotne. Przede wszystkim poprawia pracę wątroby oraz wspiera układ limfatyczny. Oprócz tego ma właściwości odtruwające i dodaje sił witalnych. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, cytryna wzmacnia odporność i chroni przed przeziębieniem. Posiada błonnik dzięki czemu polecana jest osobom, pragnącym zrzucić parę kilogramów. Ponad to uważa się, że jej spożywanie może nas uchronić przed reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Cytryna znajduje również swoje zastosowanie w kuchni. Sok z tego cytrusa dodaje się do ryb w celu wyeliminowania przykrego zapachu. Poza tym, jest również doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju sosów.