Anatomia perfum – co wchodzi w jej skład?

Wiele osób mających swoje ulubione perfumy, który skradły ich serce, nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiedzialne są za to poszczególne nuty zapachy. Często zdarza się tak, że po wizycie w perfumerii dane pachnidło urzekło nasz zmysł powonienia, jednak po dłuższym stosowaniu aromat jest dla nas nie do zniesienia.

Czasem perfumy, które na początku budziły w nas odrazę, z biegiem czasu zyskują naszą sympatię i stają się naszym nieodłącznym towarzyszem. Pewnie nie raz, zastanawialiśmy się dlaczego tak się dzieje. Wszystkiemu winne są nuty zapachowe, dzięki którym zapach stale się zmienia i ewoluuje. Warto się zagłębić w ten temat i dowiedzieć, jaka jest między nimi różnica by móc jak najlepiej dobrać dla siebie perfumy.

Nuta głowy, serca i głębi

Zaraz po psiknięciu naszego nadgarstka czy włosów, pierwsze skrzypce zaczyna odgrywać nuta głowy. Wyczuwalna jest ona zazwyczaj krótko dlatego testując zapachy w perfumerii nie podejmujmy pochopnie decyzji. Odczekajmy chwilę, dajmy odpocząć naszym nozdrzom, uruchommy nasz zmysł powonienia po jakimś czasie i wtedy oceńmy zapach danych perfum. Jak już wcześniej zostało wspomniane nuta głowy szybko się ulatnia i po ok. 30 minutach jest już praktycznie niewyczuwalna. Odznacza się zazwyczaj lekkością i świeżością i w subtelny sposób takie cechy nadaje też całej kompozycji.

Gdy nuta głowy znacznie ucichnie do głosu dochodzi nuta serca. Najczęściej daje nam o sobie znać w postaci kwiatowych aromatów. Serce kompozycji możemy wyczuć po ok. 10 minutach i utrzymuje się ona na naszym ciele nawet do dwóch godzin. To właśnie ta nuta nadaje pachnidle charakteru dlatego tak ważne jest to, by po zaaplikowaniu perfum nie podejmować od razu decyzji o ich kupnie a poczekać i pozwolić wysunąć się na pierwszy plan nucie serca, dzięki której możemy poznać istotne danego aromatu.

Kompozycja kończy swoją metamorfozę na nucie głębi, która utrzymuje się na naszym ciele najdłużej a ujawnia się po ok. 20 minutach. W podstawie zazwyczaj możemy spotkać się z akordami piżma, ambry, cedru czy żywicy.

Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej nie kierujmy się tylko i wyłącznie pierwszym wrażeniem a dokładnie poznajmy anatomię zapachu, który planujemy zakupić.

Więcej na temat perfum można przeczytać na stronie https://blog.esentire.pl/