Czy kreatyna powoduje wypadanie włosów?

Czy kreatyna powoduje wypadanie włosów?

Kreatyna jest popularnym suplementem odżywczym i sportowym. Być może czytałaś, że stosowanie kreatyny może prowadzić do wypadania włosów. Ale czy to prawda?

Kreatyna sama w sobie nie może bezpośrednio prowadzić do wypadania włosów, ale może wpływać na poziom hormonu, który to powoduje.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kreatynie, jej korzyściach i skutkach ubocznych oraz o tym, co mówią badania na temat jej związku z wypadaniem włosów.

Co mówią badania na temat kreatyny i wypadania włosów?

Niewiele wskazuje na to, że suplementacja kreatyną faktycznie powoduje wypadanie włosów. W rzeczywistości wiele dowodów na istnienie tego związku ma charakter anegdotyczny. Oznacza to, że pochodzą one z osobistych zeznań lub doświadczeń ludzi.

Kreatyna i poziom dihydrotestosteronu (DHT)

DHT to hormon, który pochodzi od innego hormonu, który może być Ci dobrze znany – testosteronu. DHT jest również silniejszy niż testosteron.

Jak DHT wiąże się z wypadaniem włosów?

Mieszki włosowe mają swój własny cykl życia. Po fazie wzrostu włosa następuje faza spoczynku, po której włos wypada.

DHT może wiązać się z określonymi receptorami hormonalnymi w mieszkach włosowych. Może to prowadzić do krótszego cyklu wzrostu włosa, a także do tego, że włosy są cieńsze i krótsze. Ponieważ włosów rośnie mniej, więcej ich wypada niż jest zastępowanych.

Dodatkowo, niektórzy ludzie mają genetyczne predyspozycje do wypadania włosów. Wariacje w genie zwanym AR mogą prowadzić do zwiększonej aktywności receptorów hormonalnych znajdujących się w mieszkach włosowych.

Również enzym, który przekształca testosteron w DHT może być bardziej aktywny u osób z wypadaniem włosów.

Co to jest kreatyna i jak działa?

Kreatyna jest źródłem energii dla Twoich komórek. Jest ona naturalnie produkowana przez wątrobę, trzustkę i nerki. Możesz również pozyskać kreatynę poprzez swoją dietę, spożywając czerwone mięso i ryby.

Kreatyna jest przechowywana w mięśniach szkieletowych w postaci fosfokreatyny. Może być ona później rozłożona podczas wysiłku fizycznego i wykorzystana jako energia do skurczów mięśni.

Kiedy przyjmujesz suplementy kreatyny, więcej kreatyny staje się dostępne w mięśniach. Ze względu na ten wzrost poziomu kreatyny, mięśnie mogą być w stanie wygenerować więcej energii.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Jeśli chcesz stosować kreatynę, istnieją pewne potencjalne skutki uboczne i obawy dotyczące bezpieczeństwa, których powinnaś być świadoma. Poniżej omówimy te tematy bardziej szczegółowo.

Zatrzymanie wody w organizmie

Kreatyna może powodować zatrzymanie wody, co może również prowadzić do tymczasowego przyrostu masy ciała. Pojawiły się obawy, że zatrzymywanie wody w organizmie może prowadzić do ryzyka odwodnienia i skurczów. Jednak badania nie potwierdziły tych obaw.

Nie znaleziono żadnych dowodów na to, że stosowanie kreatyny negatywnie wpływa na równowagę płynów lub tolerancję ciepła.

Obawy dotyczące nerek

Istnieją również obawy, że kreatyna może uszkodzić nerki, jednak w badaniu z 2018 roku stwierdzono, że kreatyna nie miała negatywnego wpływu na funkcjonowanie nerek u zdrowych osób.

Jednakże, jeśli masz problemy z nerkami, lepiej uniknąć przyjmowania kreatyny.

Bezpieczna dla dorosłych

W porównaniu do innych suplementów, kreatyna została szeroko przebadana pod kątem korzyści ergogenicznych. Kiedy jest przyjmowana w odpowiednich dawkach, kreatyna jest bezpieczna w użyciu.

Istnieje niewiele badań oceniających efekty długotrwałego stosowania kreatyny. Jednak niektóre starsze badania z udziałem sportowców wskazują, że długotrwałe stosowanie kreatyny nie prowadzi do żadnych negatywnych skutków zdrowotnych.

Ostrożność w stosowaniu u nastolatków

Młodzież powinna zachować ostrożność podczas suplementacji kreatyną. Wynika to z faktu, że badania dotyczące bezpieczeństwa suplementacji kreatyną u zdrowych nastolatków są ograniczone.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Jak wspomniano powyżej, suplementacja kreatyną nie prowadzi bezpośrednio do utraty włosów. Jeśli jednak doświadczasz utraty włosów, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza.

Dodatkowo, powinnaś zgłosić się do lekarza, jeśli doświadczasz nagłego, nierównomiernego wypadania włosów lub tracisz duże ilości włosów podczas szczotkowania lub mycia.

Wiele przyczyn wypadania włosów jest uleczalnych. Lekarz będzie ściśle współpracował z Tobą, aby zdiagnozować przyczynę utraty włosów i zalecić odpowiednie leczenie.

Podsumowanie

Badania nie wykazały, że kreatyna bezpośrednio powoduje wypadanie włosów, ale potrzebne są dalsze badania w tym zakresie. W jednym z badań z 2009 r. stwierdzono, że suplementacja kreatyną wiąże się ze wzrostem stężenia hormonu DHT, który może przyczyniać się do wypadania włosów.

Generalnie, kreatyna jest bezpieczna w stosowaniu jako suplement dla większości dorosłych. Ponieważ jednak może prowadzić do wzrostu poziomu DHT, to przy predyspozycjach do wypadania włosów, warto zastanowić się nad jej stosowaniem.